6
forum
|

krp

+42
Liittynyt:
29.9.2017
Viestejä:
38

Allekirjoittaneen tilanne: Keski-ikäinen kalju insinööri, ihan ok tulot ja netto varallisuus around 350k (osakkeet + maksettu kämppä), eläkkeeseen about 10-15v.

Tavoite: Säästää osinko osakkeisiin sen verran että tulee sopivasti lisätuloja eläkkeeseen tai että jopa pääsee valitseen millon lähtee eläkkeelle. Nyt eläke ikä 65, mutta toki ne sitä ruuvvaa tonne 70v ennen kuin ton 65 saavutan.

Kysymys: Mikä olisi tähän sopivin strategia noiden osinko osakkeiden kanssa?

  • Esim Aki tuolla huutelee että vaikee istuu Orion lappujen päällä kun ne on ottanut hyvät nousut ja ovat hänellä plussalla. Mulla on esim Orion lappuja ollu jo varmaan 15v, eli on hyvin plussalla, mutta myös tuovat hyvää osinkoa. Mutta pitäskö noi nyt myydä plussalla ja etsia muita kioskeja? Oon vaan helvetin huono tossa ns osake poimminnassa, onnistus varmaan tikalla paremmin kun mun analyysillä.

Nykyinen strategia ollu , että hajauttaa tarpeeksi ja etsii siis kioskeja joilla ok osinko ja mahdollisesti vakaa sellainen pitkään. Eli pidä ikuisesti vai etsi aktiivisesti uusia osinko kioskeja ja ruuvvaa salkkua?

Lisäks toki oon laiska, en jaksa tarpeeksi analysoidä mitään puljuja koko ajan.

Kaikki ohjeet, mietteet ja omat kokemukset vastaavista säästö yrityksistä tervetulleita.

Kiitos

-krp-

24.3.2025 - 18:16

Casteliero

+7516
Liittynyt:
4.3.2016
Viestejä:
2395

Pitääkö sen nimenomaan tulla osingoista se tuotto? Jos vaikka laskit asian niin, että saat 4% osinkotuottoa vuodessa ja 2% arvonnousua osakkeille, niin sehän on sama vaikka ostaisi jotain, joka nousee 6% vuodessa, mutta ei maksa osinkoja. Myy siitä vaan aina sen 4% vuosittain pois. Ja tuohon keskimääräiseen 6% tuottovaateeseen alkaa sitten osumaan erilaisia ETF-rahastoja ja indeksejä joista valita.

trending_up +3
24.3.2025 - 19:05

HKICITYBOY

+20
Liittynyt:
16.3.2019
Viestejä:
38

10-15 vuotta on jo kohtuullisen pitkä sijoitusaika ja osinkosijoittamalla häviää jo jonkun verran kuluissa plus veroissa verrattuna indeksisijoittamiseen. Osinko-osakkeiden pähkäilyn sijaan sijoittaisin sopiviin indeksirahastoihin kasvuosuuksina, eli maksimoisin sijoitetun rahan ja korkoa korolle efektin. Eläkeiän kolkutellessa myisin indeksejä minimissään 10 vuoden päästä hyödyntämällä hankintameno-olettamaa ja hyödyntäisin veroedun. Tämän jälkeen siirtyisin yksittäisiin osinko-osakkeisiin ja huolellisesti screenaisin sopivassa kohtaa sykliä ne "eläkeosakkeet". Tämä ei ole sijoitusneuvo vaan kuvittellinen esimerkki.

24.3.2025 - 19:07

HKICITYBOY

+20
Liittynyt:
16.3.2019
Viestejä:
38

Jos pärjäät nykyisellä palkalla hyvin, etkä tarvitse osinkoja kulutukseen, niin kyllä indeksisijoittaminen on mielestäni parempi vaihtoehto.

trending_up +1
24.3.2025 - 19:31

hauturi

+3379
Liittynyt:
25.6.2014
Viestejä:
2437

Jos on laiska, sijoittaa pienikuluisiin ETF:iin. Jos haluaa tuloja pitkin matkaa, valitsee voittoa jakavat, jos taas ei tarvitse, niin valitsee osingot uudelleen sijoittavat. Jos haluaa ottaa näkemystä, valitsee esim. johonkin sektoriin sijoittavia. Jos ei halua, valitsee vaikka yhden koko maailmaan sijoittavan (tai muutaman vähän paikallisemman, tyyliin USA/Eurooppa/EM/Japani). Tai sitten sopiva yhdistelmä näistä kaikista.

trending_up +1
24.3.2025 - 20:04

Farseer

+2610
Liittynyt:
20.7.2016
Viestejä:
1785

Jos on laiska / ei ole kiinnostusta sijoittamiseen niin pienikuluiset ETF ja superrahastot (ei Tanska verojen takia) ovat hyvin way to go. Vaikka kuukausisäästöllä jos tulot ja menot ovat tiedossa.

Ei tarvitse miettiä osakepoimintoja eikä yksittäisten osakkeiden myyntiä. Järkevää, mutta itselle liian tylsää.

trending_up +1
24.3.2025 - 21:25

krp

OP
+42
Liittynyt:
29.9.2017
Viestejä:
38

Jees kiitoksia palautteesta. Ja tosiaan en tarvii matkalla noita osinkoja elämiseen. Aina kun niitä tulee niin sijoitan ne. Mutta varmaankin pitäisi tarkastella noita indeksi rahastoja.  

Ja tosiaan palkka ok noin niinku jos tuulari mediaaniin vertaa. Ja yritelly tehä lisää konsultoinnilla, pokerilla yms.. Mutta en jaksa ns lisätä enää työtunteja.  Ja tästä päätelmä että jos sijottamalla sais generoituu lisää, eikä pelkästään saamalla maksu tehdystä työtunnista, oli se sitten päätyö, konsultointi jne...