23.1.2025 - 11:04

TuuriTuuli

+774
Liittynyt:
16.3.2020
Viestejä:
458

No niin, kaikki aikaisempi keskustelu tietenkin sillä olettamuksella, että kaikki on ok Titaniumin raportoinnissa ja arvonmäärityksessä. Jos taas ei ole, niin se sitten selviää jonkin ajan päästä:

https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000010981925.html - Finanssivalvonta aloittanut tarkastukset suurissa kiinteistörahastoissa, joita hallinnoivat OP:n, Ålandsbankenin ja Titaniumin rahastoyhtiöt. Finanssivalvonta haluaa tietää, miten lunastuksia rajoittaneet erikoissijoitusrahastot määrittävät oman arvonsa.

En ole oikeastaan yhtään yllättynyt, sillä tilanne on sellainen, että jonkun virallisen tahon on tehtävä jotain tilanteen rauhoittamiseksi. Juuri oikean puolueettoman tiedon puute on ylipäätään johtanut tähän tilanteeseen.

Samalla vilkaisin muutaman viime kuun Titaniumin Hoivakiinteistön raporttia ja positiivista on ainakin että vieraan pääoman osuutta on vähennetty - suunnilleen samalla määrällä kuin omaa pääomaa on lisätty 🤔:

https://www.titanium.fi/wp-content/uploads/2025/01/titanium-hoivakiinteisto-kuukausikatsaus-joulukuu-2024.pdf

https://www.titanium.fi/wp-content/uploads/2024/12/titanium-hoivakiinteisto-kuukausikatsaus-marraskuu-2024.pdf

https://www.titanium.fi/wp-content/uploads/2024/11/titanium-hoivakiinteisto-kuukausikatsaus-lokakuu-2024.pdf

trending_up +2
23.1.2025 - 13:33

JP

+541
Liittynyt:
12.2.2019
Viestejä:
310

Itse vilkuilin viimeisintä rahastoraporttia, sekä hieman historiaakin. Titaniumin rahastoista nettomerkinnät yhteensä vuodessa -20 MEUR, jättäen kokonaispääomaksi 757 MEUR. Yhteenvetona kiinteistörahastoista (Hoiva, Baltia, Asunto) on lähtenyt -50 MEUR, josta lähes -40 MEUR Hoivasta.

Tilannetta on paikannut 2023 syksyllä startattu korkorahasto, joka on kerännyt viimeiseen 12 kuukauteen 29 MEUR nettomerkintöjä. Titaniumin tuloksen kannalta konversio sinne on kehno suuntaus, koska sen hallinnoinnista peritään pienempää palkkiota.

Katsoen muitakin asunto- ja toimitilarahastoja (eli pois lukien metsät ja tontit), raha on paennut koko markkinasta, koska tuotot ovat laskeneet. Olen kuitenkin aivan varma että tuottotaso palautuu kelvolliseksi ajan myötä, mikä tuo rahasäkit takaisin kurkkimaan oven raosta.

Huomionarvoista tosin sekin, että ainoa miinusmerkkistä tulosta tehnyt mainituista Titaniumin rahastoista oli Asunto, joka näytti verrokkeja vähemmän miinusta, mikä voi kieliä optimistisemmasta arvonmäärityksestä. Huhut Hoivan kuolemasta ovat liioiteltuja, ja suora verrokki eQ Yhteiskuntakiinteistöt piti myös pään pinnalla tuottomielessä edelliseltä 12 kuukaudelta.

Vuoden 2022 alussa Titanium hallinnoi 600 MEUR pääomia ja osakekurssi oli tuolloin alimmillaan jonkin verran alle 13 euroa, katsoen vuoden eteen tai taakse. Oli ehkä jopa krooninen yliarvostus. Nykyinen 7,35e per lappu vaikuttaa rekyyliltä toiseen suuntaan ja jossain määrin irrationaaliselta.

trending_up +2
24.1.2025 - 04:20

Almanakka

+1106
Liittynyt:
16.11.2023
Viestejä:
585

En ymmärrä miksi joku haluaa pitää rahojaan tällaisissa korkorahastoissa, joissa valtava osa tuotto-odotuksesta maksetaan erilaisina palkkioina varainhoitajalle. Eihän tämä Titaniuminkaan HY-rahaston palkkiorakenne voi millään tavalla olla kestävällä pohjalla. 

Kuva

Rahasto saanut ajoituksen takia hyvän startin ja varmaan se myydään historiakäyrää ekstrapoloimalla, kuten melkein kaikki rahastot. Myötätuuli on tullut korkojen ja luottoriskipreemioiden laskusta pääasiassa ja jokainen voi itse pohtia miten paljon alemmaksi esimerkiksi eurooppalaisten high yield lainojen spreadit vielä voivat mennä. Tai mitä tapahtuu, jos ne nousevatkin, kuten ne taatusti taas jossain hetkessä nousevat. Olisi mielenkiintoista päästä kuulemaan Titaniumin myyntiporukan pitchi tästä. Ennakkoluuloni on, että se ei kestä päivänvaloa, mutta suhtaudunkin varainhoitoalaan ja sen insentiiveihin erittäin skeptisesti.

Kuva
trending_up +8